آیا کمالگرایی تمرکز بر ناخواسته است؟

در حال نمایش 2 نوشته (از کل 2)
 • نویسنده
  نوشته‌ها
 • #651
  gardanandeh
  مدیرکل

  معمولا بله .بسته به حسی که آن کمالگرایی ایجاد میکند دارد .وقتی هدفی داریم  کمالگرایی در کارها نوعی وسواس است که تمرکز را ار هدف اصلی دور وبر جزییات غیر ضروری میگذارد و این باعث میشود که کار به تعویق بیفتد یا انجام نشود .

  این به معنی ناقص انجام دادن کار نیست کارهای لازم برای رسیدن به حد قابل قبول و حتی بهتر از قابل قبول باید انجام شود ولی  نه بیشتر.

  از طرفی بعد از اینکه شخص به هدف رسی و کار انجام شدد ،ممکن است بخواهد به کمالگرایی کند و به خاطر انگیزه و علاقه ای که دارد، به جزییت بیشتری بپپردازد.در این مرحله همان کاری که در مرحله قبل کمالگرایی محسوب میشد ممکن است لازمه کار برای بردن کار به سطح بالاتر باشد.

  خلاصه ،کمالگرایی افراطی عاملی است که شخص را به پیمودن چند پله با هم و نپیمودن مدارهای بین تشویق میکند و این موضوع گرچه ظاهر جذابی دارد ولی معمولا به مانعی بر سر راه تبدیل میشود   .

  ریشه کمالگرایی شخص ممکن است  آموزشهای مدرسه و سایر محیطهای رقابتی باشد و یا والدین سخت گیر.تشخیص هدف یا تلاش لازم و کافی و پرهیز از کمالگرایی، از ملزومات رسیدن به هدف است

  به جای کمالگرایی، میتوان کار را کمی بیشتر از انتظار کافی انجام داد تا در عزت نفس و رضایت تاثیر مثبت خود را بگذارند که به آن” پیمودن مایل اضافه “هم میگویند.یعنی مثلا بحای پیمودن30 مایل  از مسیر، 31 مایل از مسیر را را برویم.

   

   

  #1387
  ni
  مشارکت کننده

  عالی

در حال نمایش 2 نوشته (از کل 2)
 • شما برای پاسخ به این موضوع باید وارد شوید.